Co zobaczyć w najbliższej okolicy

Oto kilka punktów, które warto zobaczyć w najbliższej okolicy:

 

Zamek Krasickiego
w Dubiecku

 

Zamek zbudowany został w połowie XVI wieku przez Stanisława Mateusza Stadnickiego. Był on synem Stanisława i Natalii z Kmitów a właśnie Kmitowie wznieśli na wzgórzu nad rzeką San pierwszy, drewniany zamek otoczony wałem ziemnym i fosą. Drugi zamek była to murowana budowla na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem usytuowanym pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi, stojącymi równolegle do siebie i murami obronnymi. Czytaj więcej…

 

Cerkiew
w Dubiecku

 

 

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, w której obecnie mieści się „Kresowy Dom Sztuki” prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej. Cerkiew ta została zbudowana w 1928 roku i znajduje się w centrum miejscowości. Charakterystyczne dla tej budowli jest to, iż jest trójdzielna, orientowana, postawiona na planie krzyża, zwieńczona centralną kopułą. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim znajdują się dwie zakrystie a od frontu świątynię uatrakcyjnia przepiękny zdobiony portal.
Czytaj więcej…

 

Cerkiew
w Piątkowej

 

 

Greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. św. Dymitra w Piątkowej (dawniej Piątkowa Ruska) usytuowana jest około 100 m od głównej drogi, w pobliżu budynku leśniczówki, za potokiem Jawornik. Napis wycięty cyrylicą na nadprożu głównych drzwi głosi: „Oddaje się tą cerkiew Roku Bożego 1732”. Taką datę przyjmuje się za rok budowy cerkwi, chociaż spotyka się głosy twierdzące, że być może chodzi tutaj tylko o przebudowę.
Czytaj więcej…

 

Modrzewiowy barokowy Kościół
w Bachórcu

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny usytuowany jest na obszarze parafii rzymskokatolickiej w Bachórcu. Jest przykładem drewnianej architektury doby baroku i wchodzi w skład zabytków Szlaku Architektury Drewnianej.
Czytaj więcej…

 

Cerkiew
w Chyrzynie

 

 

Dawna greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. św. Szymona Słupnika w Chyrzynce usytuowana jest za ostatnimi zabudowaniami sąsiedniej wsi Chyrzyna, około 600 m od głównej drogi, na skraju lasu. Zbudowana z drewna w 1857 r. Trójdzielna, nawa szersza, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Dachy dwuspadowe pod blachą, zwieńczone baniastymi wieżyczkami na sygnaturkę z latarniami.
Czytaj więcej…

 

Pałac
w Nozdrzcu

 

 

Wymieniona w XV – wiecznych źródłach wieś Nozdrzec była własnością Wapowskich herbu Nieczuja. Posiadali oni w Nieczujowie (wcześniejsza nazwa Nozdrzca) ufortyfikowany zamek. Kolejnymi właścicielami posiadłości nozdrzeckich były rodziny: Rzeczowscy, Tarnowscy, Dunin-Szpotowie, Wolscy, Bukowscy i Prekowie. Warto dodać że syn Tadeusza Preka, Franciszek Ksawery Prek był autorem pamiętników „Czasy i ludzie”.
Czytaj więcej…

 

Muzeum skamieniałości w Dubiecku

 

Muzeum Skamieniałości i Minerałów mieści się w prywatnym domu Roberta Szybiaka. Zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 m2, w których zgromadzono kilka tys. eksponatów. Znaczna część zbiorów to skamieniałości fliszu karpackiego (ryby, kraby, rośliny) i kości ssaków plejstoceńskich (np. mamutów, nosorożców włochatych, reniferów).
Czytaj więcej…

 

REZERWAT BRODOSZURKI

Utworzony został w roku 1995, na powierzchni 25,91 ha w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim. Położony jest pomiędzy wsiami Bachórzec i Winne, na południe od drogi Dynów – Przemyśl, na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Rezerwat to rzadki na Podkarpaciu zespół torfowisk typu wysokiego i stanowi pozostałość po dużo większym torfowisku, powstałym w rozległej niecce w dolinie Sanu, pierwotnie o powierzchni prawie 150 hektarów. Obecne torfowisko, objęte ochroną, zaczęło powstawać 12 000 lat temu. W latach 1950–1980 intensywnie wydobywano tu torf. Świadectwem tego są liczne na terenie rezerwatu, kilkumetrowej głębokości torfianki, wypełnione z reguły wodą. W części ocalałej pokłady torfu mają prawie siedem metrów grubości, obok nich znajdują się zarastające wyrobiska.

Rezerwat wykazuje duże zróżnicowanie pod względem florystycznym. Spotkać tu można gatunki roślin należące do zbiorowisk leśnych, łąkowych, pastwiskowych, torfowiskowych i wodnych.