Cerkiew w Chyrzynie

Dawna greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. św. Szymona Słupnika w Chyrzynce usytuowana jest za ostatnimi zabudowaniami sąsiedniej wsi Chyrzyna, około 600 m od głównej drogi, na skraju lasu. Zbudowana z drewna w 1857 r. Trójdzielna, nawa szersza, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Dachy dwuspadowe pod blachą, zwieńczone baniastymi wieżyczkami na sygnaturkę z latarniami.

Wewnątrz piękna polichromia figuralno-ornamentalna, wykonana w 1911 r. przez A. Demkowycza. Dobrze zachowana, mimo złego stanu technicznego budynku. Utrzymane w ciemnej tonacji, bogato zdobione sceny, przedstawiające Zmartwychwstanie, Chrzest w Jordanie, Pokłon Trzech Króli, zachwycają niepowtarzalnym klimatem. Na szczególną uwagę zasługuje wyobrażenie Boga Ojca, namalowane na powale prezbiterium (ostatnie zdjęcie).

Obok cerkwi stoi dzwonnica z 1911 r., murowana z kamienia. Dwuarkadowa, kryta czterospadowym daszkiem. Zachowały się także schody prowadzące do świątyni.

Po wojnie cerkiew opuszczona, przez pewien czas użytkowana jako owczarnia. W ramach prac zabezpieczających w 1994 r. wymieniono część podwalin. Obecnie ze względu na brak podłóg, drzwi i okien, a także uszkodzenia kopułek nad babińcem i prezbiterium, cerkiew nadal niszczeje.